TEKİRDAĞ ÇERKEZKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OSB İrtibat Bürosu Açılışı Yapıldı

OSB İrtibat Bürosu Açılışı Yapıldı

        Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında, Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü çerçevesinde Türkiye'deki tüm OSB ve Sanayi Siteleri, Mesleki Teknik Liseleri ile eşleştirilmiştir. İlçemizdeki eşleştirme:

  • Çerkezköy OSB ve Veliköy OSB - Veliköy OSB MTAL ile 
  • Yalıboyu OSB - Veliköy MTAL şeklindedir. 

        Yalıboyu OSB ve Veliköy OSB bünyesinde açılan İrtibat bürosu plan dahilinde ortak olarak kullanılacak. Cumhurbaşkanlığı külliyesindeki programla eş zamanlı olarak Kaymakamımız Murat Duru, OSB Müdür Yardımcısı Taner Özmen, İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Hüseyin Gümüş, Şube Müdürlerimiz İsmail Apaydın ve Arif Zenginal ile okul müdürlerinin katılımıyla ilçemizdeki OSB İrtibat Bürolarımızın açılış kurdelesi kesildi. MEB'in uyguladığı ve üzerinde durduğu Mesleki Eğitimin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında ilçemizde 4 MTAL (Hacı Fahri ZÜMBÜL, Kızılpınar ÇPAL, Veliköy OSB MTAL, Veliköy MTAL) okulumuzda MEMP (Mesleki Eğitim Programı) açıldı. MEB'in yaygınlaştırma programı başlamadan önce ilçemizdeki Mesleki Eğitim öğrencisi sayısı 350 iken, 01 Aralık 2021 itibarı ile yapılan çalışmalar sonucu öğrenci sayısı 531'e yükselmiştir.

        MESLEKİ EĞİTİM ÖĞRENCİİS LİSE ÖĞRENCİSİNE GÖRE AVANTAJLI ÇÜNKÜ:
Mesleki eğitim öğrencileri Lise öğrencileri gibi lise diplomasına sahip olmanın yanında 11. sınıf sonunda Kalfalık, 12. sınıf sonunda da Ustalık belgesine de sahip oluyor, ilerleyen süreçte de Usta Öğreticilik belgesine de sahip olma hakkı vardır. Ayrıca 9.,10. ve 11. sınıflarda asgari ücretin %30'dan, 12. sınıfta da asgari ücretin %50'sinden az olmamak üzere ücret almaktadırlar.

        MESEM UYGULAMSINDA İŞLETMELER DE AVANTAJLI ÇÜNKÜ:
Öğrencilere ödenen asgari ücretin %30 ve %50'den az olmamak üzere ödenen tutar, devlet tarafından işletmelere ödenmektedir.

 

10-01-202210-01-202210-01-2022

İstasyon Mahallesi Cengiz Topel Caddesi No 1/3 Kat 2 ÇERKEZKÖY/TEKİRDAĞ - 0 282 726 50 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.